Gaasivahetuse mõõtmise labor

 

Laboris on seadmed taimede gaasivahetuse ja ka VOCde (PTR-TOF-MS, PTR-Q-MS) samaaegseks analüüsimiseks, sh abiootilise või biootilise stressi tingimustes. Taolisi uuringuid on võimalik teha nii taime kui lehe tasandil.

1) Proton-transpordi lennuaja massi-spektromeetritega (PTR-TOF/Q-MS, Ionicon) abil saab reaalajas ja väga kiiresti (<1s) mõõta sisuliselt kõiki taimede poolt eritatud lenduvaid orgaanilisi  ühendeid üliväikestes konsentratsioonides (ppb).

2) Kaasaskantavad gaasivahetuse mõõtesüsteemid (Walz GFS-3000) on mõeldud taime lehe klorofülli fluorestsentsi ja gasomeetriliste näitajate (fotosüntees, transpiratsioon) mõõtmiseks; eksperimendi käigus on võimalik registreerida taime reaktsioone keskkonna parameetrite muutumisele (valgus, temperatuur, CO2). Aparatuuri on võimalik kasutatada nii laboratoorsetes - kui ka välitingimustes.

3) Unikaalne, kiireid gaasivahetusprotsesse, mõõta võimaldav süsteem (Pekka, Fast-EST TÜ). Võimalik registreerida mitmeid parameetreid: CO2, H2O, O2, fluorestsents.

4) Laboratoorsetesse tingimustesse mõeldud gaasivahetussüsteemid:

a) Aradopsis-e kamber – üksikute lehtede ja leherosetti omavate taimede jaoks

b) 1L purk kamber  – suuremate lehtede ja mitmete lehtedega oksade jaoks

c) 8 X 3L purkidega süsteem – võimalus teha suuremahulisemat stressikatset

d) 4 X 5L purkidega süsteem – väikeste puude ja taimede pikaajalikseks mõõtmiseks

e) 4 X 0.5L termostateeritud süsteem – disainitud teraviljade mõõtmiseks

Kõikide gaasivahetussüsteemidega on võimalik ühendada CO2 ja H2O mõõtmise seadmeid (Li-Cor-id ja CIRAS-2/3), PTR-MS-id, NOx ja etüleeni sensoreid.

Kontaktisik:

Üldküsimused ja töökorraldus laboris – Eero Talts, eero.talts@emu.ee

Konsultatsioonid:

Eero Talts, eero.talts@emu.ee

Kaasaskantav gaasivahetuse süsteem Walz.

Kaasaskantav gaasivahetuse mõõtesüsteem Walz. (vasakul), muudetava keskkonnaga purk-kamber (paremal).

Kartuli stressi uuringud muudetavas keskkonnas, näiteks valguse intensiivsuse ja süsihappegaasi sisalduse muutmisel. Simuleeritakse neid tingimusi, mis võivad meid ees oodata kliima muutumise tagajärjel.

Foto: Astrid Kännaste.