8-2/T13006PKTF (322603) "Stressindutseeritud taimsed lenduvad ühendid biosfääri-atmosfääri süsteemis (1.05.2013−30.04.2018)", Ülo Niinemets, Eesti Maaülikool, Eesti Maaülikool, Põllumajandus- ja keskkonnainstituut.
Projekti „SIP-VOL+” eesmärk on mõista, kuidas mõjutavad taimede eritatavad lenduvad stressisignaalid maakera kliimat. Taimede eritatavad ühendid osalevad maapinnalähedases õhukihis koostoimes teiste ühenditega keskkonnamürk osooni moodustumises.
Oksüdeerunud taimsed ühendid omakorda kondenseeruvad, moodustades õhus aerosoole, ja osalevad pilvede moodustumises, mõjutades sellega päikesekiirguse atmosfäärist läbitulekut ja jahutades planeedi kliimat. Kui seni on uuritud eelkõige teatud pidevalt emiteerivate liikide emissioone, siis tegelikult hakkab iga taimeliik emiteerima stressitingimustes. Kuna stressitingimused on taimede elus tavapärane olukord, siis „SIP-VOL+” kontrollibki hüpoteesi, et taimede rolli maakera kliimas on alahinnatud. Muutuvas kliimas, kus taimede stressiepisoodide sagedus ja tugevus suureneb, on stressiemissiooni mõistmine õhukvaliteedi ja kliima ennustamiseks suure praktilise tähtsusega.